Choroba wieńcowa – wiesz jak ją rozpoznać?

Choroba wieńcowa to poważne schorzenie. Dolegliwości pojawiające się przy chorobie wieńcowej wskazują na możliwość wystąpienia zawału serca. W jaki sposób można rozpoznać chorobę wieńcową i co warto zrobić, by jej zapobiec?

W przypadku takiego schorzenia, jak choroba wieńcowa objawy mogą obejmować wiele nieswoistych dolegliwości. Często przypominają one dolegliwości pojawiające się przy niestrawności. Także w przypadku tak zwanej nerwicy serca, mogą pojawić się bóle za mostkiem oraz trudności z wzięciem pełnego oddechu. Dlatego też lekarze często wskazują na fakt, iż chorobę wieńcową trudno jest rozpoznać. Wczesne rozpoznanie tego schorzenia zależy od tego, czy osoba cierpiąca na wyżej wymienione dolegliwości uda się do specjalisty. Lekarze nie bagatelizują tego typu objawów – pierwsze badania dotyczą sprawności serca i układu krwionośnego.

Jak się leczy chorobę wieńcową

Nasilone objawy choroby wieńcowej wymagają leczenia za pomocą zabiegów chirurgicznych oraz leków. Tylko w przypadku profilaktyki choroby wieńcowej można początkowo poprzestać na stosowaniu metod naturalnych.

Jakie jest działanie wyżej wymienionych środków leczniczych? W takim przypadku, jak choroba wieńcowa leczenie początkowo obejmuje przyjmowanie środków farmakologicznych. Mają one na celu rozszerzenie naczyń krwionośnych. W ten sposób ułatwia się przepływ krwi przez naczynia, co zmniejsza ciśnienie krwi i odciąża serce. Środkami stosowanymi przy chorobie wieńcowej są również beta-blokery, które mają na celu spowolnić pracę serca.

W przypadku zaawansowanej choroby wieńcowej, która grozi zawałem serca, konieczne jest zastosowanie chirurgicznych metod leczenia. Angioplastyka polega na zmniejszeniu grubości blaszki miażdżycowej, która jest głównym powodem zatkania naczynia. Robi się to poprzez jej spłaszczenie lub częściowe starcie. By takie działanie było możliwe, naczynie nie może być jednak całkowicie zatkane. Jeśli zator jest bardzo zaawansowany, stosuje się tak zwane pomostowanie aortalno-wieńcowe. Metoda ta polega na założeniu bypassów w miejscach, gdzie wystąpiły całkowite zatory. Bypass to ominięcie zatoru za pomocą zdrowego naczynia, pobranego na przykład z uda.

Zmiana stylu życia

Oprócz zastosowania metod chirurgicznych i farmaceutycznych, w leczeniu choroby wieńcowej należy pamiętać o zdrowotnym wpływie codziennych nawyków. U wielu osób choroba wieńcowa spowodowana jest siedzącym trybem życia, stosowaniem używek takich jak papierosy, niewłaściwą dietą oraz stresem. By wspomóc inne metody leczenia choroby wieńcowej, najlepiej stosować się do zaleceń lekarza nie tylko jeśli chodzi o skład, ale także o ilość codziennych posiłków. Nieprawidłowo skomponowane posiłki mogą przyczynić się do odkładania tak zwanej blaszki miażdżycowej, natomiast zbyt obfite porcje pokarmu mogą sprawić, że pojawią się wyżej wspomniane objawy chorobowe. Dlatego też warto stosować się do zaleceń lekarza również w tej kwestii. Niekiedy, oprócz prawidłowo skomponowanej diety, konieczne jest zmniejszenie jej kaloryczności. Nadwaga jest niekorzystna dla serca, ponieważ powoduje, że musi ono pracować ciężej.

2 thoughts on “Choroba wieńcowa – wiesz jak ją rozpoznać?

  1. Buniek

    Leczenie choroby wieńcowej nie jest łatwe jak pacjent nie chce współpracować. A nie oszukujmy się, bo przecież chodzi o to, że ludzie zazwyczaj są zdziwieni, że pojawia się choroba wieńcowa. Tylko, że sami ją sobie fundują i nie chcą przyjąć do siebie, że w ich wieku też można chodzić na długi spacery. I to właściwie nie można, tylko wręcz trzeba.

    Reply
  2. Astro

    W każdym wieku można chodzić na spacery. Ostatnio zrobili badania na japońskiej wyspie, gdzie jest najwięcej stulatków. Choroba wieńcowa praktycznie tam nie istnieje. Ale samo to się z siebie nie bierze, bo po prostu ludzie cały czas tam są w ruchu, wszędzie chodzą na piechotę, a komunikację autobusową zlikwidowali, bo nikt nie korzystał.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 1