Dyskopatia kręgosłupa

Dyskopatia kręgosłupa to poważne schorzenie. Jego podstawowym objawem jest silny ból, który często uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jak jeszcze może przejawiać się dyskopatia i co należy zrobić w przypadku jej podejrzenia?

Dyskopatia kręgosłupa, nazywana również przepukliną krążka międzykręgowego to stan, gdy galaretowata substancja (jądro dysku) przedostanie się na zewnątrz pierścienia włóknistego. Taki stan może wytworzyć się na przykład na skutek urazu. Bywa również, iż osłabienie pierścienia włóknistego jest wywołane brakiem aktywności fizycznej. Tego typu uszkodzenie może być również wywołane nadwagą. Każdy powinien dbać o dobrą kondycję fizyczną – jest to podstawowe działanie profilaktyczne przeciwko dyskopatii. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dziedzicznej skłonności do tego schorzenia, zapobieganie mu może okazać się trudniejsze.

Czy możliwe jest naturalne leczenie dyskopatii?

W przypadku wystąpienia takich objawów, jak silny ból pleców, pojawiający się podczas aktywności fizycznej, mrowienia różnych części ciała czy bólu promieniującego do nóg lub rąk, konieczna jest wizyta u lekarza. Tylko specjalista może określić, jak poważna jest przepuklina i jakie leczenie powinno zostać wdrożone. Pozostawienie tego stanu bez odpowiedniej kuracji może spowodować pogorszenie objawów bólowych. Ponadto, warto również pamiętać, iż ból pleców może być symptomem także innych schorzeń. Pojawia się on często jako objaw skrzywienia kręgosłupa czy osteoporozy. Niekiedy może być to również objaw nowotworu.

Standardowe leczenie dyskopatii polega na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zazwyczaj są to leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie powinno się przyjmować ich przez dłuższy czas samodzielnie, ponieważ mogą one powodować skutki uboczne.

Oprócz tego typu środków, niezbędne może być również podanie sterydów. Taka metoda jest wykorzystywana zazwyczaj wtedy, gdy powyższe środki okażą się za mało skuteczne. Gdy dolegliwości bólowe w przypadku, kiedy powodem objawów jest dyskopatia kręgosłupa szyjnego, nie ustępują, konieczne może być zastosowanie kołnierza ortopedycznego. Tymczasowe unieruchomienie pozwala zwykle na ograniczenie dolegliwości bólowych. To umożliwia między innymi podjęcie skutecznej rehabilitacji. W przypadku, gdy powodem bólu jest dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego, stosuje się jeden z gorsetów ortopedycznych.

Całkowicie samodzielne leczenie dyskopatii kręgosłupa jest zazwyczaj niemożliwe. Można włączyć alternatywne metody leczenia do właściwej kuracji tylko w przypadku, gdy lekarz prowadzący zgodzi się na takie działanie. Alternatywne metody leczenia dyskopatii mogą być wykorzystywane w przypadkach, gdy na przykład dany pacjent nie może zażywać standardowych leków przeciwbólowych. Jedną z objawowych metod leczenia w takiej sytuacji może być akupunktura. Także odpowiednio wykonany masaż może zmniejszyć napięcie niektórych mięśni i jednocześnie ograniczyć ból pleców. Samodzielne leczenie dyskopatii nie jest możliwe, jednak można zapobiegać ponownemu wystąpieniu choroby poprzez wykonywanie codziennie odpowiednich ćwiczeń, które powinny zostać zalecone przez lekarza.

2 thoughts on “Dyskopatia kręgosłupa

  1. Biorek

    Dyskopatia kręgosłupa bardzo często spowodowana jest tym, że mamy skrzywienie kręgosłupa i nikt tego w żaden sposób nie próbuje korygować. Potem zaczynają się od tego tak lekceważonego skrzywienia także inne kłopoty i wady, nawet płaskostopie od kręgosłupa może być.

    Reply
  2. Fornir

    Dyskopatia kręgosłupa bardzo często wskazuje na choroby towarzyszące. U mojego taty była to i jeszcze jest i pewnie zawsze będzie osteoporoza. Ale lekarz mówi, że to nie tylko jedno połączenie. Dyskopatia może występować też z wieloma innymi chorobami i to wcale nie u takich starych osób. Mój tata ma 55 lat, więc to najlepszy przykład.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 + = 51