Dyskopatia l5 s1

Dyskopatia to przesunięcie jądra dysku. Jądro, które składa się z galaretowatej substancji, zaczyna wtedy uciskać nerwy. To z kolei jest powodem dolegliwości bólowych. Jak wyglądają objawy w przypadku dyskopatii lędźwiowej i w jaki sposób może przebiegać leczenie tego schorzenia?

Co to jest dyskopatia l5 s1

Dyskopatia l5 s1 oznacza przepuklinę, znajdującą się między piątym kręgiem lędźwiowym, a kością krzyżową. To schorzenie objawia się zazwyczaj silnym bólem pleców, który promieniuje do nóg. Charakterystyczne w przypadku tej dolegliwości jest to, iż ból pojawia się tylko w okresie wykonywania różnych czynności. Czasami zdarza się, że ból występuje również podczas wypoczynku, jednak ciało samoistnie układa się w taki sposób, by ucisk na nerw zmniejszał się. Zmiana pozycji, która ma na celu zminimalizowania bólu, może pojawić się również w dzień. Jeśli taki stan trwa dłużej, zdarza się, iż nieużywane mięśnie zanikają.

Leczenie dyskopatii l5 s1

Dyskopatia lędźwiowa jest leczona zazwyczaj poprzez przyjmowanie odpowiednich środków farmaceutycznych. Obecnie bardzo rzadko stosuje się leczenie operacyjne, a nawet jeśli tego typu zabieg jest konieczny, to jest on wykonywany nowoczesnymi metodami. Podstawą leczenia tej przypadłości są leki minimalizujące ból oraz środki przeciwzapalne. Oprócz tego lekarz może zalecić odpoczynek, aż do momentu, gdy znikną dolegliwości bólowe. W tym celu niezbędne bywa unieruchomienie tej części kręgosłupa, gdzie znajduje się przepuklina. Do tego celu służą między innymi gorsety ortopedyczne.

Dyskopatia kręgosłupa musi być leczona pod kontrolą lekarza. Wynika to między innymi z faktu, iż niemożliwe jest samodzielne zdiagnozowanie tej choroby. Choć bóle pleców są charakterystyczne w przypadku dyskopatii lędźwiowej, to jednak taki objaw świadczyć może również o innych schorzeniach. Podobne symptomy występują między innymi przy osteoporozie oraz w przypadku nowotworów dających przerzuty do kości. Również wrodzone lub nabyte wady kręgosłupa mogą objawiać się podobnie do dyskopatii.

Samodzielne leczenie tej choroby może polegać na zmniejszaniu bólu poprzez wykonywanie zaleconych ćwiczeń. W niektórych przypadkach może być konieczne wdrożenie alternatywnej terapii przeciwbólowej, ponieważ dłuższe stosowanie środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych może doprowadzić między innymi do powstania wrzodów żołądka. Dlatego niekiedy zamiast nich stosuje się akupunkturę lub krioterapię. Tego typu metody alternatywne muszą być konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Zapobieganie dyskopatii l5 s1

Warto pamiętać, że trudno uniknąć dyskopatii kręgosłupa. Wiele przypadków tej choroby jest spowodowanych wrodzonymi skłonnościami. Obecnie jednak coraz częściej zdarza się, że na to schorzenie cierpią nawet osoby przed trzydziestym rokiem życia. Często jest to spowodowane nadwagą, nieaktywnym trybem życia oraz dużą ilością stresu na co dzień. O ile obecnie trudno jest jeszcze zminimalizować czynniki genetyczne, o tyle łatwo jest zapobiegać dyskopatii poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Warto również zapytać specjalistów o to, jak poprawnie ustawiać ciało podczas wykonywania codziennych czynności. To zwykle pozwala uniknąć urazów kręgosłupa, które również mogą doprowadzić do dyskopatii.

4 thoughts on “Dyskopatia l5 s1

 1. Darek

  Ten krąg jest kluczowy, bo właściwie jak się słyszy, że gdzieś występuje dyskopatia, to od razu jest l5 S1. Podobno są jakieś masaże rozgrzewające, dzięki którym dyskopatia ma znacznie mniejsze szanse na to, żeby w ogóle się pojawić. Tylko, że nie wiadomo jak skuteczne, bo praktycznie pewne, że większość lekarzy ich nie poleci.

  Reply
 2. Starło

  Bo to jest właśnie koniec kręgosłupa. L5s1 to można tak powiedzieć strategiczne miejsce, które w dużej mierze jest odnośnikiem wszystkich uszkodzeń, ale też tym, o czym się mówi, że zbiera wszystkie zaniedbania od dzieciństwa. Bo często się zdarza, że ludzie lekceważą skrzywienie kręgosłupa.

  Reply
 3. Smutna

  Mój facet posiada ta chorobę i zasłania się nią za każdym razem, gdy chce się z nim kochać. Zrobi kilka ruchów i twierdzi, ze boli go kręgosłup. Jest przed 30. Jak jest z tym u Was?

  Reply
 4. Payrycja

  To prawda że boli ja byłam na L4 1,5 miesiąca trochę plecy odpoczęły ale boje się że długo nie porobie i znów będzie ból niedowytrzymania

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 23 = 33