Dyskopatia lędźwiowa

Coraz częściej w codziennym życiu towarzyszą nam bóle kręgosłupa. Rzadko pojawiają się u osób poniżej 20. roku życia, natomiast nagminnie dotyczą osób po 50 roku. Najczęściej ból dotyczy odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Co to jest dyskopatia

Mianem tym powszechnie określa się zmiany zachodzące w krążkach międzykręgowych, nazywanych dyskami. Zadaniem dysków znajdujących się między poszczególnymi kręgami kręgosłupa (na całej jego długości) jest chronienie kręgów przed wstrząsami, zapewnienie ruchomości kręgów. Dyski w ok. 90% składają się z wody, do prawidłowego ich funkcjonowania niezbędne jest prawidłowe ukrwienie.

Zmiany zachodzące w dysku i jego zwyrodnienie powodują wypadnięcie lub wysunięcie jądra miażdżystego (następuje jego odwodnienie). To wtedy dochodzi do ucisku na nerw lub bezpośredni kontakt kręgów powodujących ból.

Najczęściej zmiany zachodzą bardzo powoli, ale uszkodzony dysk pod wpływem niewłaściwego ruchu czy podniesienia ciężkiego przedmiotu, może spowodować nagłe wypadnięcie dysku objawiające się bardzo silnym bólem uniemożliwiającym poruszanie się.

W przypadku stałego ucisku na nerw kulszowy mamy do czynienia z równie bolesną rwą kulszową.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

W większości przypadków dyskopatia dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który wykonuje najcięższą pracę podczas schylania się, obracania, podnoszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania wielu innych czynności. Zmiany zwykle dotyczą dysku między 4 a 5 kręgiem (L4-L5) lub między piątym kręgiem a kością krzyżową (L5-S1).

Najbardziej charakterystycznym objawem dyskopatii lędźwiowej jest ból w dolnej części kręgosłupa, może on promieniować do kończyn. Ból nasila się podczas dłuższego stania, intensywnego chodzenia, wykonywania cięższych prac. Intensywność dolegliwości zależy od stopnia zaawansowania zmian dyskopatycznych.

Przyczyny dyskopatii lędźwiowej i czynniki ryzyka

Najważniejszą przyczyną są naturalne procesy starzenia się organizmu i nikogo nie dziwią zmiany u osób starszych. Jednak coraz częściej na bóle kręgosłupa skarżą się osoby w średnim wieku. Niestety jest to efekt postępu cywilizacyjnego i łatwego dostępu do jego osiągnięć. Przede wszystkim prowadzimy coraz bardziej siedzący tryb życia. Do pracy i po zakupy jeździmy samochodem bez względu na odległość. Wiele godzin codziennie spędzamy siedząc za biurkiem, przy komputerze lub przed telewizorem. Z braku czasu lub lenistwa korzystamy z gotowych produktów i fast foodów. Niestety powodują nadwagę obciążającą kręgosłup.

Na uszkodzenia kręgosłupa niekorzystnie wpływa także wykonywanie niektórych zawodów, zwłaszcza kierowcy, obsługa młota pneumatycznego, walców ubijających.

Dyskopatia lędźwiowa – ćwiczenia

Najbardziej dokuczliwą dolegliwością dyskopatii jest ból. Doraźną ulgę przynoszą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz maści na kręgosłup. Jednak zasadnicze znaczenie odgrywa zmiana trybu życia i fizykoterapia. Odpowiednio dobrane zabiegi wzmacniają mięśnie kręgosłupa i powodują jego odciążenie. Bardzo ważna jest też umiejętność właściwego schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zawsze trzeba robić to w pozycji kucznej, nigdy pochylając plecy do przodu.

2 thoughts on “Dyskopatia lędźwiowa

  1. Oneg

    Bo o kręgosłup trzeba dbać. Jak widzę jak niektórzy siedzą w pracy to mnie krew zalewa i od razu jestem pewien jak to się skończy: dyskopatia lędźwiowa. I nie pytajcie dlaczego, bo nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jak ktoś na co dzień obciąża kręgosłup zupełnie bez sensu, to tylko tak to się może skończyć.

    Reply
  2. brak wiedzy

    Winą jest brak wiedzy. I nie chodzi tu tylko o to co powoduje dyskopatia lędźwiowa. U nas w Polsce praktycznie nie ma żadnej profilaktyki niczego. A przecież właśnie dlatego pojawiają się wszystkie choroby, więc po prostu wygodniej by było im zapobiegać, niż potem je leczyć. Ale to nie wina ludzi, tylko lekarzy, a nawet bardziej systemu.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

59 + = 66