Dyskopatia piersiowa

Dyskopatia może obejmować różne odcinki kręgosłupa. Do specyficznej odmiany dyskopatii należy dyskopatia piersiowa. Ta specyfika wynika z zakresu jej objawów oraz z grupy osób, które to schorzenie najczęściej dotyka.

Objawy dyskopatii piersiowej

Jeśli chodzi takie schorzenie, jak dyskopatia piersiowa objawy obejmują głównie ból w tej części kręgosłupa, który promieniuje na kończyny górne. W bardziej zaawansowanych stadiach dyskopatii piersiowej pojawia się oprócz tego pieczenie i mrowienie w obrębie klatki piersiowej, a niekiedy także jej drętwienie. Bardzo często objawy dyskopatii piersiowej mylone są przez to z objawami chorób serca. Zdarza się, że lekarz wzywany jest do pacjenta, u którego potencjalnie wystąpił zawał serca, a po przybyciu na miejsce okazuje się, że źródłem jego problemów jest dyskopatia piersiowa.

Dyskopatia piersiowa, a wiek

Dyskopatia piersiowa to schorzenie, które atakuje głównie osoby w wieku średnim, a w mniejszym stopniu także osoby starsze, u których procesy zwyrodnieniowe zachodzą w innych miejscach. Zdarza się jednak czasami, że dyskopatia piersiowa dotyka także młode osoby, u których w związku z nadmiernym wysiłkiem lub urazem doszło do uszkodzenia pierścienia włóknistego w krążku międzykręgowym. Konieczna jest wówczas jak najszybsza interwencja, gdyż dolegliwości bólowe w takim przypadku będą się nasilały, z dnia na dzień utrudniając normalne funkcjonowanie i stanowiąc przy tym poważne zagrożenie dla zdrowia.

Leczenie dyskopatii piersiowej

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak dyskopatia piersiowa ćwiczenia mogą być bardzo pomocne w leczeniu jej mniej zaawansowanych stadiów. Chodzi tutaj głównie o ćwiczenia o charakterze rozciągającym. Oprócz tego stosuje się fizjoterapię, opartą głównie o masaże. Takie leczenie jest wspomagane podawaniem różnego rodzaju leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Gdy leczenie dyskopatii piersiowej w ten sposób nie pomaga, konieczne jest wykonanie mikrodiscektomii (czyli usunięcia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego) lub też endoskopowego usunięcia dysku.

Po wykonaniu operacji, konieczna jest rehabilitacja związana z faktem naruszenia konstrukcji kręgosłupa. Obecnie leczenie operacyjne nie jest już tak mocno inwazyjne, jak to było jeszcze 20-30 lat temu i pacjent może wrócić do pełnego zdrowia. Po zabiegu operacyjnym należy pamiętać jednak o odpowiedniej profilaktyce, by problem dyskopatii już nie wracał. Chodzi tutaj odpowiednią aktywność fizyczną i unikanie w jak największej mierze przeciążania kręgosłupa.

3 thoughts on “Dyskopatia piersiowa

 1. wkurzony

  Taki lekarz, który pomylił dyskopatię piersiową z zawałem serca, to powinien mieć dożywotnio zabronione wykonywanie zawodu lekarza. Przecież to jest jakiś zupełny kosmos, to są nie tylko zupełnie inne choroby, ale przede wszystkim objawy dyskopatii piersiowej są inne niż zawał serca!

  Reply
 2. umiejący czytać

  Czytaj ze zrozumieniem. Nie opisali żadnego lekarza, który miałby mieć kłopoty z odróżnieniem zawału serca i pomylić go z dyskopatią piersiową. Piszą, że to sami diagnozujący nie mają pojęcia, że może istnieć dyskopatia piersiowa, bo ból w klatce piersiowej często ludziom kojarzy się jednoznacznie.

  Reply
 3. Lelum

  A czy operacja odcinka piersiowego jest bardzo zagrażająca ? Podobno jest cięższa do wykonania niż odcinek szyjny i lędźwiowy . ??

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 3 =