Dyskopatia szyjna

Bóle głowy, sztywność karku, zawroty głowy mogą być spowodowane wieloma przyczynami, ale najczęściej ich przyczyną jest dyskopatia kręgosłupa szyjnego.

Na czym polega dyskopatia szyjna

Kręgosłup człowieka składa się z 33-34 kręgów, które stanowią kostną ochronę dla rdzenia kręgowego. Część szyjną stanowi 7 kręgów, najmniejszych ze wszystkich. Odpowiadają za sprawność naszych zmysłów (wewnątrz przebiegają wszystkie najważniejsze nerwy) i możliwość obracania głową. Podobnie jak inne odcinki kręgosłupa, odcinek szyjny narażony jest na zmiany zwyrodnieniowe powodujące dysfunkcje dysków (krążków międzykręgowych), oddzielających kręgi.

Dyskopatia szyjna – przyczyny

Zwyrodnienie kręgów szyjnych następuje stopniowo wraz z wiekiem, jest to proces całkowicie naturalny. Czasami jednak zmiany przebiegają znacznie szybciej niż wynikałoby to z metryki urodzenia. To niestety najczęściej efekt niewłaściwego trybu życia. Kręgosłup szyjny nie lubi pozycji z głową pochyloną do przodu. Długie godziny spędzane w tej samej pozycji powodują podniesienie adrenaliny, niekorzystnie wpływającej na kręgosłup szyjny.

Dyskopatia szyjna – objawy

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego powoduje wiele dolegliwości, które nie zawsze kojarzymy z kręgosłupem:

Do bardziej oczywistych objawów należą:

 • sztywność karku,
 • ból promieniujący do barku,
 • mrowienie w karku,
 • potyliczny ból głowy,
 • trudności w poruszaniu głową.

Czasami objawy te przypisujemy innym chorobom, co powoduje opóźnienie badań i postawienie prawidłowej diagnozy.

Dyskopatia szyjna – ćwiczenia i leczenie

Sporadycznie pojawiające się objawy dyskopatii szyjnej najczęściej lekceważymy, a do lekarza udajemy się wtedy, gdy ból staje się naszym nieodłącznym towarzyszem.

W celu prawidłowej diagnozy dyskopatii szyjnej konieczne jest wykonanie prześwietlenia RTG, tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego. Wyniki tych badań pozwolą lekarzowi na dokładne określenie rodzaju i zakresu zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie i ustalenie leczenia.

Polega ono na złagodzeniu dolegliwości bólowych (środki bólowe w tabletkach i maści) oraz ustaleniu zabiegów rehabilitacyjnych. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa szyjnego mają największe znaczenie i pozwalają na jego wzmocnienie. Bardzo ważne jest, by ćwiczenia te kontynuować w domu po zakończeniu rehabilitacji oraz zmienić niewłaściwe nawyki.

Dyskopatia szyjna – profilaktyka

Wszyscy wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W trosce o dobrą kondycję kręgosłupa szyjnego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • podczas pracy przed komputerem trzymamy pozycję wyprostowaną – odpowiednia wysokość monitora, dobrze dopasowany fotel, co jakiś czas robimy przerwę i rozluźniamy mięśnie szyjne i barkowe,
 • śpimy na płaskich poduszkach lub korzystamy ze specjalnych poduszek ortopedycznych,
 • rozmawiając przez telefon komórkowy i równocześnie wykonując inne czynności, nie podtrzymujmy go barkiem, ale korzystajmy ze słuchawek telefonicznych.

W przypadku bardzo nasilonych dolegliwości może okazać się, że konieczna jest operacja chirurgiczna kręgosłupa szyjnego, decyduje o tym neurochirurg biorąc pod uwagę wszystkie uwarunkowania indywidualne pacjenta.

2 thoughts on “Dyskopatia szyjna

 1. Zebra

  To ciekawe, że bóle głowy mogą być jednym z objawów dyskopatii szyjnej. Muszę zrobić sobie dokładne prześwietlenie całego kręgosłupa, bo coś mi się mocno wydaje, że to może być odpowiedź.

  Reply
 2. Wielki Bo

  Sam ból głowy to nie wszystko. Najczęściej nie wystarczy on do tego, żeby zdiagnozować dyskopatię szyjną. Powinien też pojawić się ból szyi albo pogranicza pleców i połączenia z szyją. Trzeba o tym pamiętać, bo sam ból głowy to może być dosłownie wszystko.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

33 + = 36