Kleszcze mogą być bardzo niebezpieczne

Na kontakt z kleszczem jesteśmy obecnie narażeni nie tylko w lasach, ale również w miastach. Namnożenie się tych pasożytów spowodowane jest między innymi łagodnymi zimami, ponadto kleszcze nie mają zbyt wielu naturalnych wrogów. Dlaczego obecnie tak często ostrzega się przed kleszczami i w jaki sposób można się przed nimi chronić?

Jak chronić się przed kleszczem

Kleszcze, podobnie jak komary, wykrywają człowieka po zapachu. Nie da się uchronić przed kleszczami poprzez zakładanie ubrań w nienaturalnych barwach, te pajęczaki bowiem nie mają oczu i nie rozróżniają barw. Skuteczniejszą ochroną są środki odstraszające, jednak należy pamiętać, że w przypadku kleszczy mają one zwykle średnią skuteczność. Dlatego tak istotne jest, by po powrocie ze spaceru od razu zdjąć ubrania i zbadać skórę pod kątem ugryzienia. Szybkie wyciągnięcie kleszcza oraz podanie antybiotyku w przypadku, gdy okaże się, że pajęczak był zarażony boreliozą, powinno uchronić ugryzionego przed tą chorobą.

Więcej na temat kleszczy – http://kleszcze.org.pl

Czym jest borelioza

Borelioza to jedna z chorób odkleszczowych. Jej objawy są bardzo niejednoznaczne, dlatego często ani osoba cierpiąca na to schorzenie, ani nawet lekarz pierwszego kontaktu, nie rozpoznają boreliozy od razu. Głównymi objawami boreliozy są podwyższona temperatura, czasami może pojawiać się wysypka oraz stany depresyjne. Dolegliwości przy boreliozie mogą również przypominać zwykłą grypę lub przeziębienie. W końcowym stadium choroba może atakować stawy oraz drętwienie.

Krętki boreliozy mogą również atakować układ nerwowy. Może to doprowadzić do zapalenia opon mózgowych. Nieswoistymi objawami może być depresja, zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia czy nawet padaczka. Obecnie nie istnieje skuteczna szczepionka na boreliozę, dlatego tak istotne jest jej zapobieganie już w momencie ugryzienia przez zakażonego kleszcza. Kleszcze mogą powodować również tak zwane wiosenno-letnie zapalenia mózgu. Przeciwko temu schorzeniu istnieje skuteczna szczepionka, która powinna być podawana osobom narażonym na kontakt z tymi pasożytami.

Jak usunąć kleszcza

Jak wyjąć kleszcza w taki sposób, by bakterie boreliozy nie przedostały się do krwi? Kluczowe są pierwsze dwadzieścia cztery godziny po ukąszeniu. To w tym czasie kleszcz powinien zostać usunięty. Nie można w tym celu stosować ani oleju, ani żrących substancji. W przypadku zagrożenia tego typu kleszcz może zwymiotować i tym samym wprowadzić drobnoustroje do krwi. Najlepiej jest usunąć kleszcza przy pomocy pęsety lub specjalnego urządzenia. Najważniejsze jest, by wyciągnąć kleszcza w całości. Jeśli próba samodzielnego usunięcia nie powiedzie się, najlepiej udać się do specjalisty.

Po usunięciu kleszcza warto jest zabrać go do laboratorium. To najszybszy sposób, by dowiedzieć się, czy kleszcz mógł przenosić boreliozę. Ta metoda jest kosztowna, jednak pomaga zaoszczędzić osobie ukąszonej terapii antybiotykami. Test na obecność boreliozy można przeprowadzić również u osoby ugryzionej, jednak wiarygodny wynik uzyskuje się dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach, gdy infekcja może się już rozwinąć.

2 thoughts on “Kleszcze mogą być bardzo niebezpieczne

  1. Ela

    Nie mogą, ale kleszcze są bardzo niebezpieczne. Ciągle się tylko w kółko powtarza, że groźna jest borelioza, ale tak naprawdę mogą powodować dużo więcej chorób z zapaleniem opon mózgowych na czele. A za pare lat się przekonamy, że pewnie też wiele innych, bo o boreliozie tez nikt jeszcze nie tak dawno nie słyszał.

    Reply
  2. @Ela

    Tak to można sobie gdybać, że praktycznie wszystko powoduje groźne choroby. Ale na dziś na pewno numerem jeden jest borelioza: http://wyleczborelioze.pl/ A jeszcze pare lat temu praktycznie nie było sposobów żeby ją wyleczyć. Dopiero teraz ludzie się wzięli za to i są jakieś efekty. Najczęściej pozytywne.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − 75 =