Leczenie dyskopatii

Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa, wynikające z zaniedbań w zakresie aktywności fizycznej, przyjmowania nieodpowiedniej postawy w trakcie siedzenia przed komputerem, zbyt dużej wagi lub stresu. W przypadku jej wystąpienia, konieczne jest podjęcie leczenia, które poprawi stan kręgosłupa. Jeśli chodzi o leczenie dyskopatii, można wyróżnić kilka zasadniczych metod.

Przy takim schorzeniu, jak dyskopatia leczenie musi być dostosowane do stadium rozwoju choroby, jak i do wieku pacjenta. Pozwoli to nie tylko na szybki powrót do zdrowia, ale także na uniknięcie określonych powikłań po leczeniu.

Fizykoterapia i kinezyterapia na dyskopatię

Po rozpoznaniu dyskopatii, w przypadku gdy nie jest ona mocno zaawansowana, lekarze zalecają jej leczenie nieoperacyjnie, wykorzystując do tego różnego rodzaju metody rehabilitacyjne. Stosuje się tutaj przede wszystkim fizykoterapię, polegającą na oddziaływaniu na kręgosłup pacjenta za pomocą urządzeń (elektroterapia, laseroterapia, krioterapia) bądź też bodźców, które są pobierane z natury (mowa tutaj o terapii słonecznej lub o hydroterapii).

Bardzo popularne i skuteczne, choć wymagające pewnego wysiłku ze strony pacjenta, są oprócz tego metody rehabilitacyjne, zaliczane do kinezyterapii. Obejmują one stosowanie szeregu ćwiczeń fizycznych, ukierunkowanych na kręgosłup, jak i ćwiczeń ogólnokondycyjnych o charakterze usprawniającym, dla całego ciała.

Leczenie dyskopatii środkami farmakologicznymi

Często zdarza się, że metody rehabilitacyjne przy dyskopatii nie do końca prowadzą do złagodzenia jej objawów. Wówczas konieczne staje się włączenie do terapii określonych leków. Mowa jest tutaj nie tylko lekach, które posiadają działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, ale także o specyfikach, które będą łagodziły napięcie mięśni zlokalizowanych w obrębie kręgosłupa. Tylko łącząc te dwie metody farmakoterapii można sprawić, że kręgosłup wróci do odpowiedniej kondycji. Leczenie farmakologiczne nie może być bowiem nastawione wyłącznie na łagodzenie określonych dolegliwości.

Operacyjne leczenie dyskopatii

Niestety zdarzają się przypadki, w których ze względu na zaawansowany stan dyskopatii, rehabilitacja kręgosłupa czy też leki nie są wystarczające, a oprócz dolegliwości bólowych dyskopatii towarzyszą także niedowłady kończyn i problemy z utrzymaniem moczu oraz stolca. W takiej sytuacji konieczne jest już rozpoczęcie leczenia operacyjnego.

W przypadku takiego schorzenia, jak np. dyskopatia lędźwiowa leczenie operacyjne polega na usunięciu całości lub części krążka międzykręgowego, który powoduje ucisk na nerwy zlokalizowane w obrębie kręgosłupa.

Z kolei w przypadku dyskopatii w szyjnej części kręgosłupa, niezbędne w takim przypadku, po usunięciu krążka międzykręgowego, jest również wstawienie specjalnej protezy takiego krążka, wykonanej ze sztucznych materiałów. W ten sposób można zapewnić kręgosłupowi odpowiednią stabilność, co jest niezwykle ważne w trakcie codziennego funkcjonowania, gdzie właściwa ruchliwość kręgosłupa umożliwia normalne wykonywanie określonych czynności bez ryzyka, że stanie się coś złego.

3 thoughts on “Leczenie dyskopatii

 1. Antoni nie minister

  Żadne leki na dyskopatię nie pomogą, bo przede wszystkim ćwiczenia są w tym przypadku kluczowe. No i oczywiście najnowsze metody, ale jakoś nie mam zaufania do tych wszystkich laserów i nie wiadomo czego tam jeszcze. Bez nich świat też sobie radził a nikt nie powiedział jakie są skutki uboczne ultradźwięków i różnych naświetlań.

  Reply
 2. Lidka

  Ćwiczenia przy dyskopatii to nie wszystko, bo leczenie dyskopatii może i powinno zawierać również leki na dyskopatię i wbrew pozorom nie są to zawsze leki przeciwbólowe, które nie wpływają na nic oprócz chwilowego obniżenia bólu.

  Reply
 3. Oliwia

  Jeśli chodzi o leczenie to zdecydowania jakiś dobry rehabilitant jest na wagę złota przy dyskopatii. Ja chodziłam na elektrotrapię do RehaPro i do tego brałam leki, które mi przepisał lekarz. Wszystko oczywiście w pełnej konsultacji z lekarzem.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 84 = 93