Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Związane z nią dolegliwości są dla osób odwiedzających gabinety lekarskie, ciężkie do zniesienia. Istnieje szereg charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o dyskopatii. Różnią się one nieco w przypadku dyskopatii szyjnej i dyskopatii lędźwiowej.
Objawy dyskopatii lędźwiowej
Dyskopatia lędźwiowa zazwyczaj daje kilka objawów naraz. Głównym objawem dyskopatii obejmującej lędźwiowy odcinek kręgosłupa, jest ból, który pojawia się w dolnej części pleców. Taki ból może promieniować do kończyn dolnych, a pogłębiają go skłony. Oprócz tego w obrębie nerwu, który uległ uciskowi, osoba dotknięta dyskopatią odczuwa silne mrowienie.
W zaawansowanych przypadkach dyskopatii lędźwiowej może dochodzić ponadto do zaniku mięśni i osłabienia siły nóg, a nawet do zaburzeń czucia w nogach, dlatego tak niezwykle ważna jest szybka konsultacja lekarska przy wystąpieniu pierwszych dolegliwości kręgosłupa.
Dyskopatia objawy daje stosunkowo wcześnie. Ich zlekceważenie może skończyć się poważnymi konsekwencjami w przyszłości, utrudniając leczenie. Warto jest o tym pamiętać przy wystąpieniu charakterystycznego bólu.
Objawy dyskopatii szyjnej
Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak dyskopatia szyjna objawy obejmują silne bóle zlokalizowane w części szyjnej kręgosłupa, promieniujące bardzo często na łopatki i bark, ograniczenie ruchomości szyi, zaburzenia czucia w górnych partiach ciała oraz częste drętwienie rąk. W przypadku dyskopatii szyjnej bardzo widocznym objawem jest osłabienie siły i czucia w kończynach górnych, związane bardzo często ze spadkiem masy mięśniowej.
Dyskopatii szyjnej może towarzyszyć wiele innych objawów. Osoba cierpiąca na to schorzenie skarży się bowiem często na bóle i zawroty głowy oraz nudności i wymioty. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do omdlenia. Dlatego tak niezwykle kluczowa jest szybka wizyta u lekarza w przypadku wystąpienia bólu szyi.
Jak wygląda diagnozowanie dyskopatii?
Dyskopatia diagnozowana jest na podstawie wywiadu z pacjentem. Lekarz zadaje pytania dotyczące określonych dolegliwości, ale także nakazuje pacjentowi wykonywanie określonych ruchów, dzięki którym można stwierdzić z jakim charakterem schorzenia kręgosłupa ma on do czynienia. Zwykle oprócz tego jest zlecane również badanie RTG kręgosłupa, a w przypadku schorzeń trudnych do zdiagnozowania, także rezonans magnetyczny, obejmujący określony odcinek kręgosłupa. W ten sposób można mieć pewność, że zostanie postawiona prawidłowa diagnoza, a także określić, która z metod leczenia będzie najbardziej korzystna w konkretnym przypadku.
Niezwykle istotne jest to, że dyskopatię można skutecznie leczyć, stosując szereg różnego rodzaju metod rehabilitacyjnych, środków farmakologicznych, a także pozwalając sobie na kilkudniowy wypoczynek, szczególnie jeśli zwykle wykonuje się ciężką pracę fizyczną lub dużo pracuje w pozycji siedzącej. Dobór właściwej metody leczenia często wymaga czasu, ale jest jedna wspólna zasada w trakcie stosowania takich metod – zapewnienie kręgosłupowi odpowiedniego poziomu wypoczynku.
Tam gdzie bolą plecy, tam jest dyskopatia – tak najprościej można podsumować objawy dyskopatii. A jak do tego jeszcze dochodzą nudności, jakieś wymioty i inne tego typu dolegliwości, to można być całkowicie pewnym, że dyskopatia jest już naprawdę bardzo zaawansowana.
Ale dyskopatia objawy może mieć bardzo różne. Bo w wielu przypadkach nie od razu pojawia się ból pleców. A nawet jak się pojawia, to dla wielu osób nie jest on w żaden sposób związany z kręgosłupem, bo wydaje się jakby to był ból mięśni albo coś w tym rodzaju.