Sposoby na ciemieniuchę u niemowląt

Ciemieniucha bardzo często pojawia się w wieku niemowlęcym. Na początku ta dolegliwość nie musi być zbyt dokuczliwa – problemem jest jedynie nieestetyczny wygląd skóry, zaatakowanej przez to schorzenie. Zaniedbanie ciemieniuchy może doprowadzić nawet do poważnego zapalenia skóry, dlatego warto użyć metod, które przyśpieszą usunięcie zmian.

Przyczyny ciemieniuchy

Przede wszystkim warto pamiętać, co jest przyczyną występowania ciemieniuchy. Ciemieniucha u niemowlaka jest spowodowana nadmiarem hormonów. Przez ich podwyższony poziom zwiększa się praca gruczołów łojowych. Łój to tłuszcz produkowany przez skórę. W zwykłej sytuacji łój chroni skórę przed infekcjami oraz przesuszeniem. Gdy jednak łoju jest za dużo, może on doprowadzić do występowania schorzeń.

Najczęściej w wyniku nadprodukcji łoju u niemowląt pojawiają się: trądzik niemowlęcy oraz ciemieniucha. Ciemieniucha u niemowląt ma również inne podłoże – nadmiar łoju może stanowić pożywkę dla grzybów. W takim przypadku pojawia się również łuszcząca skóra, jednak rzadko dochodzi do takich zapaleń, jak u osób dorosłych – ciemieniucha nie daje zazwyczaj żadnych objawów poza widocznym nagromadzeniem się łoju i naskórka w postaci żółtych plam.

Ciemieniucha – domowe sposoby

Zwykle, by pozbyć się ciemieniuchy, wystarczy trzymać się podstawowych zaleceń. Usuwanie złuszczonego naskórka należy rozpocząć od nasmarowania skóry oliwką lub zaleconym przez lekarza olejem. Do tego celu nigdy nie należy stosować oliwy z oliwek. Do mycia włosów zalecany jest standardowy szampon dla niemowląt. Bez wskazań lekarskich nie należy stosować żadnych specjalnych środków myjących ani leków.

Podstawowym ratunkiem w przypadku występowania ciemieniuchy jest również niedopuszczanie do zawilgocenia skóry. Takie warunki są doskonałe dla rozwoju grzybów, dlatego należy ubierać dziecko wyłącznie w bawełniane ubrania. Dotyczy to nie tylko czapeczki, ale również innych części stroju – ciemieniucha może bowiem wystąpić także na innych częściach ciała.

Ciemieniucha na brwiach

Ciemieniucha na brwiach jest już objawem niepokojącym, choć schorzenie może wystąpić wszędzie tam, gdzie znajdują się mieszki włosowe. Jeśli objawy obejmują także te części ciała, gdzie mieszków włosowych nie ma, może to świadczyć o grzybicy lub atopowym zapaleniu skóry. Takie schorzenia leczy się inaczej niż ciemieniuchę – konieczna staje się więc wizyta u specjalisty.

Ciemieniucha najczęściej pojawia się wtedy, gdy temperatura powietrza jest wyższa. Zwłaszcza w miesiącach letnich można zauważyć zaostrzenie się objawów chorobowych. Wynika to najczęściej ze zbyt ciepłego ubierania dziecka. Tam, gdzie zbiera się pot (zwłaszcza w zagłębieniach skóry) grzyby mają najlepsze możliwości rozwoju. Nie należy dopuszczać do takiej sytuacji.

Oprócz stosowania przewiewnych materiałów, latem należy dość często przebierać dziecko i pilnować, by skóra nie była wilgotna od potu. Jednocześnie należy pamiętać, by nie myć dziecka zbyt często. Naruszenie naturalnej warstwy ochronnej skóry może pogorszyć jej stan i doprowadzić do dalszych infekcji. W momencie, gdy zmiany zaostrzą się, konieczna jest wizyta u lekarza.

2 thoughts on “Sposoby na ciemieniuchę u niemowląt

  1. Frank

    Ciemieniucha u dziecka to nic takiego, choć nie ma co ukrywać, że na początku byłem przerażony. Jestem samotnym ojcem i jak okazało się, że to wszystko jest jakieś dziwne, pojawiły się strupy na głowie i tak dalej, to spanikowałem. Nie wiedziałem wtedy, że to jest ciemieniucha. Ale potem jakoś w miarę samo przeszło i wszystko było w najlepszym porządku.

    Reply
  2. Podlecka

    Podziwiam, ja nie wiem jak mój mąż by sobie poradził z dzieckiem gdyby mnie zabrakło! Mówię mu ostatnio: idź do apteki, kup coś na ciemieniuchę. Jakąś maść albo coś, zapytaj farmaceuty. Wraca zadowolony i mówi: nic nie mają na ciepłotę! Tylko na temperaturę było!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 44 = 46