Wypadnięcie dysku

Wypadnięcie dysku, nazywane również przepukliną krążka międzyżebrowego, to poważna przypadłość. Obecnie to schorzenie dotyczy coraz młodszych osób, co zazwyczaj jest spowodowane niezbyt aktywnym trybem życia. Jak objawia się wypadnięcie dysku i co można zrobić, by zapobiegać tej dolegliwości?

Wypadnięcie dysku objawy najczęściej występujące

Wypadnięcie dysku może mieć różne objawy, w zależności od miejsca wystąpienia przepukliny oraz od tego, na jak dużej powierzchni wystąpiła zmiana. Podstawową dolegliwością w przypadku tego schorzenia jest przede wszystkim silny ból pleców. Ten ból może występować w konkretnym miejscu lub promieniować do innej części ciała – zazwyczaj do nogi lub ręki. Zamiast bólu objawem wypadnięcia dysku może być również mrowienie lub brak czucia. Wszystkie te dolegliwości wywołane są uciskiem przepukliny na nerwy.

Tę chorobę trudno pomylić z inną, ponieważ charakterystyczne jest to, iż ból występuje tylko podczas wykonywania czynności. W momencie spoczynku ból występuje bardzo rzadko – zazwyczaj jednak ból nie występuje, ponieważ osoba cierpiąca na tę dolegliwość samoistnie zmienia pozycję ciała w taki sposób, by zmniejszyć ucisk na nerw.

Dyskopatia – leczenie

Obecnie rzadko w przypadku tej choroby wykorzystuje się zabiegi chirurgiczne. Podstawą kuracji jest zastosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Niezbędny może być także krótki okres wypoczynku, który ma na celu zminimalizowanie dolegliwości bólowych. Jeśli niesteroidowe leki przeciwzapalne okażą się mało efektywne, lekarz może zalecić leczenie sterydami.

Oprócz stosowania środków farmaceutycznych konieczne może być usztywnienie chorego odcinka kręgosłupa. Najczęściej ten sposób terapii wykorzystywany jest w przypadku dyskopatii odcinka szyjnego – wtedy stosuje się tak zwany kołnierz ortopedyczny. W innych przypadkach używa się gorsetów ortopedycznych.

Zabieg chirurgiczny stosowany jest zazwyczaj tylko wtedy, gdy wyżej podane metody leczenia okażą się nieskuteczne. Konieczne może być wtedy usunięcie dysku. Obecnie zabieg jest wykonywany techniką mikrochirurgiczną – dzięki temu pacjent szybciej dochodzi do siebie niż w przypadku standardowych metod.

Profilaktyka dyskopatii

Podstawą uniknięcia choroby jest utrzymywanie aktywności fizycznej. Jest to również jedna z metod leczenia – ćwiczenia fizyczne w takim przypadku należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Gdy żaden rodzaj ruchu nie jest możliwy, konieczna jest rehabilitacja.

Warto pamiętać, że to zazwyczaj siedzący tryb życia doprowadza do osłabienia struktur, które mają za zadanie utrzymania dysku na miejscu. Również nadwaga, będąca zazwyczaj konsekwencją mało aktywnego spędzania czasu, przyczynia się do przemieszczenia dysku w kręgosłupie. Przyczyną dyskopatii może być również stres. Warto więc zdecydować się na ćwiczenia relaksacyjne, które usuną problem małej aktywności fizycznej oraz skutków stresu.

W przypadku dyskopatii wynikającej z urazów kręgosłupa oraz czynników dziedzicznych, skuteczne zapobieganie chorobie może nie być możliwe.

2 thoughts on “Wypadnięcie dysku

  1. Dodik

    Jak oprócz bólu pojawiają się ciarki przechodzące po plecach czy od nóg, to można również od razu stwierdzić, że jest wielce prawdopodobne, że jest to objaw wypadnięcia dysku. PO pierwszym schyleniu się, a raczej próbie, będzie już 100% diagnoza dyskopatii i nie będzie do tego potrzeba żadnego utytułowanego lekarza 😀

    Reply
  2. striker

    Pewnie, że do stwierdzenia dyskopatii nie trzeba lekarza, ale już do wyleczenia dyskopatii potrzebny jest fachowiec. Bo to akurat jest takie schorzenie, które samo nie przejdzie. Na dyskopatię najlepsze są ćwiczenia rehabilitacyjne, bo żadne leki nie pomogą – najwyżej oszukają organizm, że już nie boli, co nie będzie prawdą.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

80 − = 72